środa, 10 września 2014

DESIGN

   Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad DESIGN- em , czym jest i dlaczego we współczesnym świecie jest dla nas tak ważny ? - Ja tak !
Może dla tego, że spotyka się go prawie na każdym kroku i ma zbawienne oddziaływanie  na nasze życie ( nawet bez naszej wiedzy ). Ale często jest to słowo nadużywane -Ludzie nawet chodząc do fryzjera nazywają „design-em” – a to przecież błąd. Ja w swoich poszukiwaniach przeczytałem wiele mądrych opracowań – wiele z tego nie zrozumiałem – może dlatego , iż mam umysł raczej ścisły i w dodatku jestem chłopem, no  i żądałem odpowiedzi tak po chłopsku „kawa na ławę”. Niestety,  napotykałem tylko opracowania – wręcz eseje pisane przez kobiety ..no i się pogubiłem ..
Myśląc jak każdy chłop ..próbowałem przebić się przez ten temat również na ulicy , wśród klientów, rodziny  i znajomych . Słuchałem  ich i starałem się ( z ukrycia - nie wprost ) podpatrywać kiedy tego słowa używają, w jakich sytuacjach i co przez nie rozumieją …no i co ? za przeproszeniem „pstro” … jeszcze bardziej się zagmatwałem i w końcu zgłupiałem i nie wiedziałem co naprawdę nazywamy design-em i co to jest ?
Pewnie każdy z Was ma na to odpowiedzi .. a ja chętnie go wysłucham …ostrzegam tylko- czy jesteście pewni że się nie mylicie, i czy przypadkiem nienadużywanie tego słowa .
Dla przykładu czy sformułowanie: że ktoś jest designersko ubrany- jest poprawne ?i co w ogóle oznacza ? Lub : ten obraz jest designerski? Czy w ogóle  sztuka może być design -em i na odwrót? To  trudne pytanie i jednocześnie śmiesznie proste .
   Ja w swych poszukiwaniach znalazłem jedno zrozumiałe dla mnie wyjaśnienie, mojego problemu. Może dlatego, że wytłumaczył mi to ( w końcu) Facet, i może dlatego, że jest to sformułowane w postaci wzoru matematycznego- a to do mnie przemawia (w końcu kiedyś chciałem być matematykiem ).
Przedstawił mi to Gert Hildebrand – szef zespołu stylistów pracujących nad Mini Cooper -em 






Spieszę z tłumaczeniem wzoru:

DESIGN = jest masowym, przemysłowo wytwarzany produkt – TO: 
zmienna relacja formy do funkcji. 
Zależny od Techniki, Ekonomii oraz Socjologii ( wraz z elementami demografii).
W odniesieniu do czasu, w jakim żyjesz i pracujesz.
To wszystko pomnożone przez indywidualny wkład Projektanta (Designera) pracującego w 3, 2 lub w 1 wymiarze
Mnożna - są to czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu.
Mnożnik –to osobisty wpływ każdego projektanta ( Designera)
I choć wielu w pierwszym momencie uśmiechnie się, i popuka w głowę, to jak się tak dobrze przyjrzeć, i prześledzić ten wzór w spokoju- wyjaśnia on wszystko i odpowiada w końcu na moje pytanie.
Itp..itd…etc…

sobota, 16 sierpnia 2014

środa, 30 lipca 2014

środa, 16 lipca 2014

Zasłony z podeszewką czy bez podszewki

Moim zdaniem zasłony powinny być z podszewką a czasami nawet z dodatkową flanelą pomiędzy.
Sama zasłona bez podszewki jest:  (jak ja to nazywam) „zwykłą szmatką”.
Po niżej przedstawiam dwa zdjęcia tej samej dekoracji bez podszewki i (po mojej interwencji) z podszewką

Różnice widać nawet na tych małych zdjęciach – sami osądźcie .     


        

      Dzięki podszewce zasłona zaczyna robić się nam mięsista i lepiej się układa. Już nie mówiąc o jedwabiu czy tafcie  - sama tkanina to właściwie papier i źle układa się w oknie – podszycie dodatkową flanelą i podszewka spowoduje iż zasłona nabierze swojej mięsistości – co w efekcie Będzie dużo lepiej wyglądało
Nie wspominając oczywiście o promieniach ultra-fioletowych emitowanych przez nasze kochane słońce. Tkanina zaczyna nam płowieć i zmienia kolor – w przypadku jedwabiu bardzo skraca żywotność tkaniny.
Widziałem  przypadki,  że już po 4-5 latach jedwab rozpadał się nam w rekach
   Dodatkowo polecam załony szyć jednak dłuższe , przynajmniej 1 cm dłuższe. Powoduje to że tkanina opiera się nam na podłodze i i nie rozpycha się na boki, tworząc w naszych oknach "sukienki rozkloszowane". Niektórzy wszywają do zasłon specjalne  ciężarki. Ale moim zdaniem nie spełnia to i tak swoich funkcji .

Pozdrawiam 
Marek 

poniedziałek, 14 lipca 2014

Roletka rzymska „up down” – roletka rzymska opuszczana z góry i podnoszona z dołu

Chciałbym zainteresować nowym typem roletek rzymskich
 ( nie jest to całkiem nowość ale w rozmowie z moimi klientami widzę pewne zaskoczenie i ciekawą propozycje )

Oprócz tradycyjnej funkcji opuszczania i podnoszenia -   możemy ją przy zasłoniętej - opuścić górną część w dół
Ma to wiele zastosowani – miedzy innymi, tak  jak na widocznym powyżej zdjęciu, w sypialni pozwala nam się zasłonić dodając intymności  a jednocześnie wpuszczając trochę ogrodu z zewnątrz .





Innym zastosowaniem jest:  jak  na tych zdjęciach w łazience nie dość że nas nie widać gdy przemykamy miedzy prysznicem a umywalką to w dodatku możemy uchylić okno do przewietrzenia i wpuścić trochę promieni słonecznych
Bardzo polecam - wydaje mi się,  iż znajdziecie dla tego rozwiązanie wiele zastosowań ( okno dachowe – tez możliwe )  
Pozdrawiam

Marek